Fundacja Randonneurs Polska

Fundacja Randonneurs Polska powstała w styczniu 2010 roku jako urzeczywistnienie naszych pasji. Od lat uprawiamy amatorsko różne dyscypliny sportu. Głównie jeździmy na rowerach i biegamy. Nie to jest dla nas najważniejsze. Najważniejsze, że podziwiamy długodystansowców, a szczególnie kolarzy o żelaznym zdrowiu i nieugiętej woli walki. Przynajmniej w części chcemy im dorównać. Inspiracją założenia fundacji była chęć aktywnego uczestnictwa w rozwoju tego sportu.

Dzięki współpracy ze znaną na całym świecie, francuską organizacją Audax Club Parisien  (ACP), z każdym rokiem Polska staje się ważniejszym punktem na rowerowej mapie Europy.

ACP od ponad 100 lat organizuje wielokilometrowe maratony (brevety, fr.), zajmuje się również najsłynniejszym na świecie ultramaratonem kolarskim Paris-Brest-Paris.

Fundacji Randonneurs Polska, już na początku istnienia, udało się uzyskać licencję na organizację brevetów na terenie Polski. Licencja ta udzielana jest bezpośrednio przez ACP. Nasza Fundacja, prócz samodzielnego organizowania brevetów, ma prawo do udzielania licencji innym organizacjom i klubom na terenie Polski, co stwarza ogromne możliwości rozwoju tego typu kolarstwa w naszym kraju. W ten sposób umożliwiamy realizację marzeń wielu ludzi o uczestnictwie w wyjątkowych imprezach sportowych.

Nasza działalność wpisuje się w nurt „Randonneur Cycling”, zwanego także jazdą maratonową. Randonneur Cycling oznacza co innego dla każdego kolarza. Dla jednych, jest długodystansowym widowiskowym przejazdem, z zachowaniem umiarkowanego tempa. Dla innych, jest pogonią za najlepszymi osiągami i najkrótszymi czasami ukończenia przejazdu. Kolarze skupiają swoją uwagę na osiąganiu jak najlepszych wyników osobistych jak i grupowych, często współpracując z innymi podobnie myślącymi zawodnikami.

W chwili obecnej w naszej ofercie znajdują się brevety na dystansach 50, 100, 200, 300, 400, 600 oraz 1000km.

Randonné – francuskie słowo oznaczające wędrówkę, objazd – określa długodystansowy przejazd, w którym zawodnicy podążają wcześniej ustalona trasą, z założeniem pewnych limitów czasowych oraz kontroli we wcześniej ustalonych punktach na trasie. Kolarze, nazywani „randonneurs”, nie mogą otrzymywać żadnej pomocy zewnętrznej, za wyjątkiem określonych punktów kontrolnych. Stawia to przed uczestnikami kolejne wyzwanie jakim jest zabezpieczenie się na wypadek mechanicznych awarii czy zmian pogodowych. Wszystkie nasze imprezy regulaminowo pozbawione są standardowej formuły zawodów i walki o kolejne lokaty. Jednak niemożliwe jest uniknięcie bezpośredniej rywalizacji zawodników i mimowolnej walki z czasem. Nie wprowadzamy ograniczeń wiekowych.

Fundacja Randonneurs Polska, powstała jako organizacja non profit, powołana i prowadzona wyłącznie dla realizacji własnych pasji. Nie oznacza to jednak braku profesjonalizmu – dokładamy wszelkich starań by wszystkie elementy naszej działalności były przemyślane i odpowiedzialne. Współpracujemy z osobami znanymi w polskim świecie kolarskim.