Co to jest randonneur cycling

Kolarstwo w stylu randonneurs to pokonywanie ultra długich dystansów podczas zorganizowanych rajdów, których tradycja sięga końca XIX w. Kolarze podejmują wyzwanie przejechania „brevetu" (BRM – Brevet Randonneurs Mondiaux) czyli pokonania dystansów 200 km i więcej, zaliczając zaplanowane co kilkadziesiąt kilometrów punkty kontrolne.

Brevety są rajdami szosowymi. Trasy są prowadzone po drogach publicznych, a zawody są rozgrywane w normalnym ruchu ulicznym. W miarę możliwości trasy planowane są w taki sposób, żeby unikać dróg o dużym natężeniu ruchu.

Brevety nie są wyścigami, więc kolejność na mecie nie ma znaczenia, liczy się wyłącznie fakt ukończenia przejazdu w określonym limicie czasu, przy czym limit określony jest od góry i od dołu. Każdy punkt kontrolny włącznie z metą jest otwarty przez określony czas. Zawodnik, który przybędzie na punkt kontrolny wcześniej niż godzina jego otwarcia musi poczekać.

Zawodnicy mogą jechać samotnie lub w grupach. Nie mogą natomiast, poza punktami kontrolnymi, korzystać z żadnego zorganizowanego wsparcia z zewnątrz.

Klasyczne dystanse brevetów to 200, 300, 400 i 600 km. W formule randonneurs bywają też organizowane także brevety na dłuższych dystansach: 1000, 1200 km i więcej.

Randonerski styl jazdy został na początku XX wieku skodyfikowany przez francuską organizację Audax Club Parisien (ACP). ACP udziela certyfikatu (homologacji)  zawodnikom z całego świata. Każdy uczestnik po ukończeniu certyfikowanego brevetu otrzymuje od ACP potwierdzenie z unikalnym numerem.

W Polsce homologowane przez ACP imprezy są ogranizowane przez Fundację Randonneurs Polska.