Randonneur Cycling

Wprowadzenie do „Randonneur Cycling” (zaczerpnięte z www.randonneurs.bc.ca)

„Randonneur Cycling”, zwany także jazdą maratonową, oznacza co innego dla każdego kolarza. Dla jednych, jest długodystansowym widowiskowym przejazdem, z zachowaniem umiarkowanego tempa. Dla innych, jest pogonią za najlepszymi osiągami i najkrótszymi czasami ukończenia przejazdu – kolarze skupiają swoją uwagę na osiąganiu jak najlepszych wyników osobistych jak i grupowych, często współpracując z innymi podobnie myślącymi zawodnikami.

Randonné – francuskie słowo oznaczające wędrówkę, objazd – określa długodystansowy przejazd, w którym zawodnicy podążają wcześniej ustalona trasą, z założeniem pewnych limitów czasowych oraz odbywaniem kontroli we wcześniej ustalonych punktach kontrolnych. Kolarze, nazywani „randonneurs”, nie mogą otrzymywać żadnej pomocy zewnętrznej, za pominięciem określonych punktów kontrolnych. W związku z tym, każdy z nich powinien być zabezpieczony na wypadek mechanicznych usterek, zmiany warunków pogodowych etc.

Randonneur cycling w Kolumbii Brytyjskiej jest administrowany przez BC Randonneurs Cycling Club. Kalendarz imprez zawiera główne typy przejazdów rozpoznawanych na całym świecie (zwanych brevet lub randonné).

Czy randonneur cycling jest dla ciebie? Dla osób, które chcą spróbować swoich sił, organizowane są tzw. przejazdy popularne, które są próbką randonneur cycling na krótszych dystansach (100km lub mniej). Lista popularnych przejazdów w BC zawiera: Pacyfic Populaire, Victoria Populaire czy Canada Day Populaire.

Oficjalne przejazdy zakładają dystanse od 200 km do 600 km. By móc wziąć udział w przejeździe na dystans 600 km, zawodnik musi wcześniej odbyć kolejno przejazdy o długości 200, 300, 400 km. Jeśli zawodnik chce podjąć większe wyzwanie, może wziąć udział w ultra-maratonie na dystanse: 1000 i 1200 km.

BC zakłada 7 serii przejazdów pod patronatem BC Randonneurs: wiosenna i letnia seria dla Greater Vancouver i Vancouver Island, wewnętrzna Południowa (Southern Interior) seria oraz serię Peace Region/Fort St. John. Wyróżniamy także siedem serii nazwanych Vancouver Island „Hell Week” w kwietniu, gdzie zawodnicy odbywają wszystkie 4 dystanse w ciągu 7 dni.

The Rocky Mountain 1200, który prowadzi przez najbardziej malownicze trasy BC i Alberty, przyciąga uczestników z całego świata.  Następny RM1200 odbędzie się w czerwcu 2012 r.

W 2006 r. do kalendarza imprez typu ultra-maraton wprowadzono nowy typ przejazdu VanIsle 1200, którego trasa bazowała na przejeździe do końca wyspy i z powrotem, w sumie 1000 km. Następny VanIsle 1200 odbędzie się w czerwcu 2010 r.

Innym typem imprezy jest Flèche Pacifique. Drużyny, składające się z 3 do 5 zawodników konkurują ze sobą w ukończeniu jak najdłuższej trasy w przewidzianym czasie 24 h. Trasa nie może być krótsza niż 360 km.

Nie zapominajmy oczywiście o Paris-Brest-Paris.

Czym jest PBP? Paris-Brest-Paris jest najbardziej prestiżową imprezą kolarską. Co cztery lata, cykliści z całego świata przyjeżdżają do Paryża by wziąć udział w tym przejeździe organizowanym przez centralną organizację kolarską Audax Club Parisien (ACP). 1200 km trasa z Paryża do Brest i z powrotem, musi być ukończona w czasie nie dłuższym niż 90 h.

Żeby zakwalifikować się do BPB, zawodnik musi ukończyć serią od 200 do 600 km, do czerwca roku, w którym odbywa się PBP. W 2007 r. ilość zawodników była odgórnie ograniczona do 5000 – 39 z BC brało udział. Następny PBP odbędzie się w sierpniu 2011 r.

Dokonania kolarzy w Randonneur Cycling są mierzone są wynikami jednostkowymi z danych imprez. Super Randonneur i Brevet De Randonneur 5000 są międzynarodowymi nagrodami przyznawanymi przez ACP.Trofeum John’a Hathaway’a ustalone przez BC przyznawane jest za najdłuższy przebyty dystans.

SUPER RANDONNEUR Super Randonneur to zawodnik, który ukończy przejazdy na wszystkich czterech dystansach (200, 300, 400 i 600 km) w ciągu jednego sezonu.

BREVET DE RANDONNEUR 5000 by otrzymać tę nagrodę zawodnik musi ukończyć w ciągu czterech lat przejazdy o łącznym dystansie 5000 km. W skład tego dystansu powinny wchodzić: 1 przejazd na każdym dystansie z serii bazowej (200,300,400 i 600 km.), 1000 km, Flèche Pacifique (lub jego ekwiwalent, 360+ km) oraz PBP. W związku z tym, iż wcześniej wymienione imprezy pokrywają tylko 4060 km, zawodnik może wybrać jakąkolwiek kombinację przejazdów spośród dystansów 200-1000 by uzyskać łączny dystans 5000 km.

JOHN HATHAWAY MEMORIAL TROPHY znana także jako Iron Butt Award przyznawana jest mieszkańcom BC, którzy przejadą najdłuższą trasę składającą się z przejazdów jednostkowych na oficjalnych dystansach (powyżej 200km), przejechanych gdziekolwiek na świecie, w danym roku kalendarzowym(dostęp do nagrody mają także uczestnicy niemieszkający w BC, którzy ukończyli serię Super Randonneur lub cztery przejazdy odpowiadający mu dystansem np.: 200, 400, 400, 1000). Przez ostatnie 5 lat zwycięzcą był znakomity kolarz Ken Bonner, którego łączny przejechany dystans w 2006 r. wynosił 10,973 km

Nagroda została ufundowana na cześć kolarskiej legendy,  John’a Hathaway’a, jednego z pierwszych członków BC Randonneurs w 1979 r., który ustanowił rekord w przejeździe Kanady.

40,000 & 100,000 KM LIFE-TIME EVENT DISTANCE AWARDS 11 BC Randonneurs ukończyło 40,000 km w przejazdach sankcjonowanych przez ACP/RM i zastało uhonorowanych medalem. Ken Bonner jako jedyny uzyskał medal za dystans 100,000 km.