FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania i słowniczek pojęć dotyczących rowerów i zawodów kolarskich. Zobacz najważniejsze definicje.

Co znaczy słowo Audax?

Audax to impreza rekreacyjno-sportowa polegająca na jeździe rowerem na określonym dystansie w określonym czasie.

Audax to zawody kolarskie, w których zawodnicy muszą pokonać określony dystans w wyznaczonym limicie czasu. Wyścig odbywa się na drogach i szlakach, a niektóre odcinki trasy są zamknięte dla ruchu.

Sport został po raz pierwszy zorganizowany we Francji w 1891 roku, ale od lat 90. zyskuje na popularności. Obecnie jest to sport międzynarodowy, a wydarzenia odbywają się na całym świecie.

Co znaczy słowo Randonneur?

Słowo Randonneur to francuskie określenie, które oznacza „osobę, która dla przyjemności jeździ na rowerze”.

Randonneurs są często postrzegani jako najbardziej ekstremalna forma rowerzystów. Nie interesują ich prędkość czy dystans, ale raczej doświadczenie jazdy na rowerze i społeczny aspekt jazdy w paczkach.

Randonneury biorą udział w długodystansowych zawodach kolarskich, które są znane jako wymagające i niebezpieczne.

Co to jest karta brevetowa?

Karta brevet to karta, którą otrzymuje rowerzysta na starcie wyścigu lub imprezy. Karta zawiera najkrótszą trasę z punktu A do punktu B i informuje rowerzystę, jak daleko musi przejechać.

W przeszłości rowerzyści korzystali z kart brevet do nawigacji. Obecnie większość rowerzystów używa do nawigacji smartfonów z aplikacjami śledzącymi GPS zamiast kart brevet, ale niektórzy nadal uważają je za przydatne.

Co to jest homologacja?

Homologacja to proces wykazania, że produkt jest zgodny z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i właściwości użytkowych określonymi przez prawo lub przyjętymi dobrowolnie. Homologacja produktów gwarantuje, że są one bezpieczne w użyciu, dostarcza konsumentom ważnych informacji o przepisach i w znacznym stopniu przyczynia się do postrzegania ich jakości.

Homologacja to proces uzyskiwania certyfikatu, który pozwala na używanie roweru do wyścigów lub innych zawodów. Proces ten obejmuje złożenie wniosku, dostarczenie odpowiedniej dokumentacji oraz wypełnienie formularzy związanych z testami.